Emisionet Archive

TEMA diskuton për integrimin e strukturave paralele

  TEMA diskuton për integrimin e strukturave paralele Formacioni në veri të Mitrovicës “Mbrojtja Civile”, i formuar në vitin 2006, në kohën kur në Serbi ishte qeveria e Vojisllav Koshtunicës, llogaritet t’i ketë mbi 700 pjesëtarë, më shumë sesa që Kosova ka zjarrfikës. Madje pjesëtarë të saj janë edhe ish-oficerë të ushtrisë serbe. Komuniteti serb …

Transparenca e Dialogut

Transparenca e Dialogut Bisedimet ndërmjet Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, si dhe për çështjet jetike që kanë të bëjnë me qytetarët e të dyja vendeve, janë duke vazhduar por analistët shqiptarë, serbë e të huaj vlerësojnë se ky proces është jotransparent. Ata vlerësojnë se të dyja palët e përfshira …

Marrëveshjet Për Të Mos u Marrë Vesh Mes Prishtinës e Beogradit

  Marrëveshjet Për Të Mos u Marrë Vesh Mes Prishtinës e Beogradit Në emisionin “TEMA”, të drejtuar nga Faik Ispahiu, dy kryenegociatorët e Prishtinës dhe Beogradit, Edita Tahiri dhe Marko Gjuriq, flasin për njohjen e diplomave nga të dyja vendet, drejtësinë, telekomin, kadastrën, Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë dhe intergrimin e stafit të “Mbrojtjes …

Tema diskuton për lirinë e levizjes së qytetarëve midis Kosovës dhe Serbisë.

  Tema diskuton për lirinë e levizjes së qytetarëve midis Kosovës dhe Serbisë. Në 13 Nëntor 2014 emisioni ‘Tema ‘ debatoi rreth lirisë së lëvizjes së qytetarëve midis dy shteteve Serbi dhe Kosovë. Marrëveshja e Lirisë së Lëvizjes është njëra prej marrëveshjeve të para të dialogut teknik që është nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë e …

emision TEMA: Balkan Football

  Emision TEMA: Balkan Football Çka thotë Fadil Vokrri,  lojtari i gjeneratës së artë i viteve të 80-ta, që kishte luajtur futboll në tensione politike në ish-Jugosllavi dhe çka thotë Arlinda Krasniqi, hendbollistja e kombëtares së Kosovës që ndeshjen e parë ndërkombëtare e luajti kundër Serbisë? Ata janë përballë panelistëve nga Beogradi si Millosh Sharanoviq, …